RUČNO HRANJENJE PAPAGAJA

 

Za ovaj deo zadužena je moja „lepša polovina“ Dragana,koja obožava pitome,vesele i privržene papagaje.

Dragana Kandler član je kluba za zaštitu i odgoj ptica „Tigrica“ Apatin ,sa matičnim brojem 25-40 SRB

Pre nekoliko godina počeli smo sa malim papagajima,da bi to na kraju  prešlo u malu profesiju sa beločelim,plavočelim i žutočelim amazoncima.

Naravno,odhranjuje i ptice po poruđžbini.

 

                     ZAŠTO  I KAKO  SE PAPAGAJI RUČNO HRANE

 

Već vekovima je poznato da su papagaji izvrsni ljubimci,a domoroci su još primetili da ako se rano izvade iz gnezda i nastave ih hraniti ljudi ,umesto roditelja,te mlade ptice budu izuzetno pitome i privržene ljudima.

 

NAJBOLJI papagaji-kućni ljubimci su ručno hranjene ptice!

 

Mladi ptići se najčešće odvajaju od roditelja dok ne progledaju-to zavisi od vrste,a u uzrastu od 10-20-tog dana,i tada je najpovoljniji trenutak za ručno hranjenje.Moram napomenuti,možda neko nije upućen,mladunci papagaja neznaju sami da se hrane,nego ih hrane roditelji.Rađaju se potpuno goli,ili sa paperjem i slepi su.Posle 10-tak dana progledaju i polako im raste perje.Roditelji ih sve vreme pokrivaju-greju i čak nakon izlaska iz gnezda hrane.Ovaj ciklus traje od 30-90 dana,sve u zavisnosti od vrste-veličine.Kod manjih vrsta ovaj proces je kraći,a kod velikih vrsta najduži.

 

Nekada se hrana za ručno hranjenje pravila po „bakinom receptu“,ali to sada nije potrebno i ne bih nikom preporučio,već postoji više vrsta uvoznih,svetski priznatih proizvođača ove vrste hrane za papagaje,ako se neko odluči za to.Hrana se ptićima daje na špric-sondu ili na kašičicu,u početku vrlo često,na svaka 2-3 sata(danju i noću),a odrastanjem mladih  na više sati,pošto je i količina unete hrane kod ptića veća.

Naravno pored hrane,potrebno je obezbediti i konstantnu temperaturu prostora gde su mladi.Za tu svrhu postoje specijalni inkubatori,sa preciznom regulacijom temperature.Najbolji su inkubatori otvorenog tipa,koji posedujemo.

Ako želite da se upustite u ovaj hobi,morate biti svesni velikog odricanja,svakodnevne brige,pažnje,kvalitetne hrane,opreme i naravno iskustva,jer verujte rizik je velik od nepravilnog razvoja perja,rahitisa  i nakraju i do uginuća.

 

Pored svega toga,potrebno je pažljivo pratiti razvoj ptice i u tačnom momentu  naučiti je da sama jede.

Mnogo odgajivača propuste taj momenat  i dolaze u nesnosnu situaciju da pticu moraju da hrane i sa 5,6,8 meseci,jer je postala zavisnik od ljudske ruke i nezna još uvek sama da jede.

 

Mislim  da za sve ovo ne treba velika veština,nego spremnost da se uloži vreme i strpljenje,a ako niste spremni na to,bolje je nabaviti gotovu pticu od nekog odgajivača.

 
Make a Free Website with Yola.